Klinmam

Kontakt

+420 731 530 862
i n f o @ k l i n m a m . c z
Aktuality > Spim, spíme, spíš, spi

Spim, spíme, spíš, spi

19. 02. 2015

Padáte ze skály, topíte se v moři, panujete východoevropské velmoci. Jste lovec, pirát, náčelník.. Stačí se štípnout do ruky a najednou fascinující dobrodružství skončí. Nestihli jste se vyspat? Tak to děláte něco špatně.

 

V okamžiku, kdy se večer ukládáme k odpočinku, probíhá v našem těle proces - spánek.

Ten rozdělujeme na několik fází:

-bdění,

- REM (Paradoxní spánek),

- NREM (Lehký spánek, hluboký spánek).

Během REM spánku se nám mozek usilovně snaží vytřídit všechny myšlenky a poznatky , které za celý den stihl posbírat. Z těchto informací nám začne sestavovat neskutečný příběh, plný zdánlivých nesmyslů a fantasmagorií. Sníme všichni. Lidé, savci, dokonce i někteří ptáci.

Průměrný zdravý člověk má za noc 8 až 10 snů, přestože asi 8 % žen a 15 % mužů tvrdí, že sny nemívají. Alespoň jeden sen po probuzení je schopno vyprávět 42 % žen a 25 % mužů. Studie vyvrátili názor, že by ženy měly sny častěji než muži. REM fáze a živé sny se dostavují asi 4x za noc.

Se zvířaty je to podobné. Nepoznáme na nich zda měli noční můru, ale spousta z nás si všimlo, jak se naši chlupatí přátelé při spánku chovají. ,,Náš Jefry pravidelně během spánku trénuje a maraton“ žertuje o svém mazlíčkovi paní Marta.

 

Padám hlouběji

Nesmíme ale zapomenout na NREM fázi, díky které ráno vstaneme s odpočatým tělem a myslí. Nebo pořádně vyčerpaní. Dospělý člověk potřebuje k životu mnohem více hlubokého spánku, díky kterému odpočívá nejen mozek, ale hlavně tělo. Představte si tu úžasnou chvíli, kdy vaše tělo „vypne pojistky“ a vy celkově relaxujete. Není to nádhera? K tomu, abyste se za těch pár hodin stihli zregenerovat a udrželi se co nejdéle v hlubokém spánku, potřebujete několik věcí – správnou polohu spaní, větrané prostředí a správnou matraci. Spíte na břiše? Nezatěžujte své orgány zdánlivým pohodlím. V této poloze dáváte tělu na frak. Jestli máte problém tento návyk odbourat, investujte do kvalitní matrace, díky které si mnohem rychleji zvyknete na jiný komfort spaní. Pořízením menší tuhosti matrace se na zádech spává lépe, nevznikají otlaky a tělo není nuceno měnit často polohu. Vyjdete-li svému tělu vstříc, spolehněte se, že ranní vstávání bude skoro tak krásný zážitek jako večerní usínání.

 

naši partneři